News Ubezpieczenie społeczne ZUS

Dostałem zwolnienie lekarskie i co dalej?

Dostałem zwolnienie lekarskie i co dalej?

Prowadząc jedną osobową działalność mamy prawo do zwolnienia lekarskiego (pod warunkiem, że opłacamy dobrowolne chorobowe). Zatem co zrobić ze zwolnieniem lekarskim?

 

Na przekazanie zwolnienia do ZUS jest tylko 7 dni od daty wystawienia tego zwolnienia.


Są 2 typy procedur:

1) Jeżeli zwolnienie jest na siebie:

Do zwolnienia trzeba dołączyć wypełniony druk ZUS Z3B (znajduje się w załączniku) i wraz z oryginałem zwolnienia (koniecznie skserować sobie a mi koniecznie przesłać skan) przesyła się do swojego oddziału ZUS – koniecznie listem poleconym (w terminie do 7 dni od dnia wystawienia zwolnienia! – jak ZUS otrzyma po tym terminie to nie wypłaci zasiłku chorobowego).

ZUS po przyjęciu takiego zestawu sprawdza czy składki były wpłacone terminowo, jeżeli tak to wpłaca na wskazane konto (w druku ZUS Z3B) zasiłek chorobowy (proszę się uzbroić w cierpliwość ponieważ trwa to nawet 2mce). Jak otrzymamy wpłatę mamy prawo do skorygowania deklaracji DRA oraz pomniejszenie składek przy następnej wpłacie.

Jak wypełniać druk ZUS Z3B?
Uzupełniamy NIP, REGON, imie i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, w punkcie 1 zaznaczyć 1) (osoba wykonująca pozarolniczą działalność), nr rachunku, miejscowość i datę, podpis i pieczątka

2) Zwolnienie na dzieci:

Do zwolnienia trzeba dołączyć wypełniony druk ZUS Z3B (znajduje się w załączniku) oraz ZUS Z15 – Oświadczenie do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego (również w załączniku) i wraz z oryginałem zwolnienia (koniecznie sobie skserować) przesyła Pan do swojego oddziału ZUS – koniecznie listem poleconym (w terminie do 7 dni od dnia wystawienia zwolnienia! – jak ZUS otrzyma po tym terminie to nie wypłaci zasiłku opiekuńczego).

ZUS po przyjęciu takiego zestawu sprawdza czy składki były wpłacone terminowo, jeżeli tak to wpłaca na wskazane przez Pana koto (w druku ZUS Z3B) zasiłek chorobowy (proszę się uzbroić w cierpliwość ponieważ trwa to nawet 2mce). Jak otrzymamy wpłatę mamy prawo do skorygowania deklaracji DRA oraz pomniejszenie składek przy następnej wpłacie.


Kolejny ważny temat. W okresie przebywania na zwolnieniu nie może Pan wystawiać faktur.


Dopóki nie ma wypłaty z ZUS, nic nie można z tym zrobić. Jak tylko dostanie Pan przelew z ZUS, to proszę nam przesłać potwierdzenie. My odpowiednio przeliczymy kwotę nadpłaty składek, którą będzie można uwzględnić przy następnych płatnościach ZUS.
——————————————————————–

Jak i jak wypełniać:
ZUS Z3B
NIP, REGON, imie i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, w punkcie 1 zaznaczyć 1) (osoba wykonująca pozarolniczą działalność), nr rachunku, miejscowość i datę, podpis i pieczątka
ZUS Z15
Tutaj najważniejsze to zaznaczyć, że nikt inny nie mógł podjąć się opieki chorym dzieckiem
Wzór wypełnienia:
http://www.babymanager.pl/czarna-magia-czyli-jak-wypelnic-zus-z-15-wersja-2016/
Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *