DOSTAŁEM ZWOLNIENIE LEKARSKIE – CO DALEJ?
By otrzymać zasiłek chorobowy trzeba złożyć druk Z-3B w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienie lekarskiego.
Otrzymane zaświadczenie lekarskie e-ZLA zostawiasz u siebie.
Twoje zaświadczenie e-ZLA zostało automatycznie przekazane do ZUS. Nie musisz otrzymywać od lekarza wydruku e-ZLA, a jeśli go otrzymałeś nie musisz składać w ZUS.
Ważne!
ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, wystąp do ZUS z wnioskiem o ten zasiłek. Warunkiem niezbędnym do jego otrzymania jest również terminowe opłacanie składek ZUS (społeczne z chorobowym). Zawsze poinformuj swojego księgowego/biuro rachunkowe o zwolnieniu lekarskim (od kiedy do kiedy – najlepiej skan) oraz kiedy wpłynie zasiłek chorobowy. Tylko po wpłynięciu zasiłku chorobowego można wystąpić z korektą składek za okres, w którym byłeś na chorobowym i pomniejszyć składkę ZUS w następnym miesiącu o skorygowaną kwotę.
PROCEDURY:
Jeśli otrzymałeś pierwsze zaświadczenie e-ZLA – jako wniosek o zasiłek złóż jeden z następujących dokumentów:
– zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b (zwykła choroba),
albo
– wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli znasz – to także serię i numer wystawionego Ci zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli Twoja niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu).
Jeśli otrzymałeś kolejne zaświadczenie lekarskie za nieprzerwany okres – jako wniosek o zasiłek złóż jeden z następujących dokumentów:
– zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt. 1,
albo
– wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli znasz – to także serię i numer wystawionego Ci zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli Twoja niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu),
albo
– wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza.
Dokumenty Z-3b i ZAS-53 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli masz profil na PUE ZUS, możesz je wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie.
Źródło: www.zus.pl